Porady - Plac zabaw
Ogród to miejsce spędzania wolnego czasu nie tylko przez dorosłych , ale również przez najmłodszych członków rodziny.
Aby zapewnić dziecku bezpieczną zabawę warto wydzielić w ogrodzie kącik dla dzieci.
 
W pierwszej kolejności należy wyznaczyć odpowiednie miejsce, w którym stanie mały plac zabaw. Przestrzeń do zabawy powinna być wyznaczona już na etapie projektowania ogrodu, ponieważ wiele urządzeń  wymaga stworzenia wokół nich specjalnej strefy bezpieczeństwa.
 
O czym należy pamiętać wybierając właściwe miejsce:
 • Plac zabaw powinien być dobrze widoczny z okien domu, aby osoby dorosłe przebywające wewnątrz budynku mogły obserwować bawiące się dzieci.
 • Wokół urządzeń do zabawy należy wyznaczyć strefę bezpieczeństwa, tzn. obszar,  na którym nie będzie przeszkód zagrażających życiu  lub zdrowiu dzieci - wystające kołki, ostro zakończone płoty, sznury do bielizny , kamienie, kolczaste rośliny, oczko wodne itp.
 • Miejsce powinno być zacienione, aby latem nie narażać dzieci na przegrzanie.
 • Wokół placu można posadzić szybko rosnące drzewa i krzewy, które zapewnią dzieciom osłonę od słońca i wiatru.
 • Sadząc rośliny dookoła placu zapobiegniemy brudzeniu urządzeń przez ptaki czy spadające liście i owoce. 
 • Podłoże na placu zabaw powinno zapewnić dzieciom „miękkie” lądowanie przy upadkach. Możemy zastosować trawę, piasek lub specjalne gumowe maty dostępne w sieciach handlowych.
Wybierając urządzenia powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko walory estetyczne, ale przede wszystkim:
 • wiek naszego dziecka – urządzenia oraz uzupełniające je akcesoria typu ślizgi, siodełka do huśtawek, drabinki, muszą być dobrane do wieku i wagi dziecka,
 • przestrzeń, jaką dysponujemy – musimy zapewnić dziecku swobodę poruszenia się, bez narażania go na zderzenia z innymi przedmiotami znajdującymi się w ogrodzie,
 • bezpieczeństwo – powinniśmy wybierać urządzenia sprawdzonych producentów .
Bezpieczeństwo urządzeń przeznaczonych dla dzieci do użytku przydomowego może być poświadczone certyfikatem potwierdzającym zgodność z polskimi normami bezpieczeństwa PN-EN 1171. Certyfikat oznacza przede wszystkim to, że dany produkt poddany był odpowiednim badaniom i testom eliminującym np. niebezpieczeństwo zastosowania materiału niewłaściwej jakości, czy o zbyt małej wytrzymałości, niebezpieczeństwo zahaczenia o wystający element, czy zagrożenie zakleszczenia główki dziecka między szczebelkami.
Oczywiście zainstalowanie w ogrodzie certyfikowanych urządzeń nie zwalnia rodziców z pełnienia nadzoru nad bawiącymi się dziećmi. Odpowiedzialny rodzić musi zawsze pamiętać o dziecięcej energii i pomysłowości, która nie zna granic.
 
Urządzenia do zabaw w ogrodzie oferują różne firmy i powinniśmy z rozwagą wybrać tę, w której chcemy dokonać zakupu, sprawdzając nie tylko na cenę, ale przede wszystkim jakość wykonania. Kierując się wyłącznie ceną możemy nabyć produkt, który będzie stwarzał zagrożenie dla dziecka.
Zakupów powinniśmy dokonywać w sprawdzonych miejscach: u znanych dostawców lub np. w sieciach dużych marketów budowlanych, które dbają o normy i certyfikaty sprzedawanych produktów.
 
Dokonując wyboru urządzeń powinniśmy pamiętać, że nasze dzieci szybko rosną, a huśtawek, które zakupimy nie będziemy zmieniali każdego roku wraz ze wzrostem malucha. Dlatego najlepiej jest wybierać takie urządzenia, które można modyfikować np. poprzez wymianę akcesoriów, ponosząc nieduże koszty.
 
 
Kącik zabaw przeznaczony dla małych dzieci możemy wyposażyć w piaskownicę, huśtawkę, stolik piknikowy lub mały drewniany domek. Np.
Huśtawka ZUZIA II (6016)                              
Domek KUBUŚ (6136)                                    
Dostępne są urządzenia pełniące kilka funkcji jednocześnie np. piaskownica z domkiem, w którym znajduje się również ławeczka ze schowkiem na zabawki lub stolik piknikowy ze zdejmowanym blatem, pod którym do specjalnego pojemnika, można nasypać piasek i stworzyć mini-piaskownicę. Jest to doskonałe rozwiązanie do małych ogrodów. Np.
Piaskownica z domkiem OSKAR (6111)
Przy wyborze piaskownicy powinniśmy zwrócić uwagę na proponowane przez producenta rozwiązania ochrony piaskownicy przed zwierzętami. Na rynku dostępne są m.in. piaskownice z tzw. pokrywo-ławką, która po zamknięciu pełni funkcję ochronną, zaś w dzień można ją w prosty sposób zamienić na dwie wygodne ławeczki.
Piaskownica MAJA (6106)                      
Dla starszych dzieci można wybrać domek ze ślizgiem, huśtawkę z dodatkowymi akcesoriami lub bardziej rozbudowaną wieżę z piaskownicą , elementami do wspinania się i huśtawką jednocześnie. Np.
Domek MIŚ (6135)                                            
Huśtawka ZOSIA (6010)                      
Huśtawka OLA  (6014)                                 
Wieża ANTEK (6011)                                     
TWIERDZA PIRATÓW (6130)                    
 
Urządzenia, które najładniej wkomponowują się w wystrój ogrodu są wykonane z drewna, czyli z surowca naturalnego. Dodają uroku i tworzą, wraz z roślinami ogrodowymi naturalną kompozycję. 
Drewniane powierzchnie urządzeń muszą być gładkie, zaokrąglone, pozbawione drzazg i zadziorów. Należy też zwrócić uwagę czy do ich impregnacji zastosowano środki nietoksyczne, niewymagające karencji. Również akcesoria plastikowe powinny być wykonane z tworzyw dopuszczonych do kontaktu z dziećmi. 
 
Kolejnym ważnym elementem przy tworzeniu w ogrodzie kącika dla dzieci jest  odpowiedni montaż urządzeń. 
Musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
 • Tylko odpowiednie zakotwienie urządzeń, tzn. związanie ich z ziemią gwarantuje ich stabilność.
 • Konstrukcje drewniane muszą być właściwie zaimpregnowane lub odizolowane od ziemi .
 • Należy pamiętać o przymocowaniu drabinek, oraz ślizgów, aby nie ulegały one przesunięciu (lub odchyleniu) podczas użytkowania.
 • Ślizgi nie powinny być skierowane w stronę południa, ponieważ mogą ulegać nadmiernemu nagrzewaniu.
 • Wszystkie wkręty i śruby powinny być zabezpieczone nakładkami ochronnymi lub nie wystawać ponad powierzchnię urządzenia.
 • Przed wpuszczeniem malucha musimy dokonać kontroli stabilności całej konstrukcji, zamocowania akcesoriów, śrub, wkrętów, a następnie oczyścić dokładnie teren wokół urządzenia.
 • Konieczne jest dokonywanie okresowych kontroli urządzenia tj. zakotwienia, zamocowania i stanu zużycia  akcesoriów, przykręcenia śrub itp.
Sam ogród powinien być otoczony solidnym płotem, a prowadząca do niego furtka dobrze zamknięta. Dzięki temu dzieci nie wybiegną na ruchliwą ulicę, a do ogrodu nie wejdzie nikt niepożądany.
 
Wspólnie z nami urządzą Państwo w ogrodzie  wymarzony przez dzieci kącik zabaw!