Porady - Bruk drewniany
Bruk drewniany jest jedną z ładniej wyglądających nawierzchni ogrodowych. Nadaje się na alejki, podjazdy, podłogę w altankach, warsztatach, drewutniach itp.
Ponadto jest niedrogi, tłumi kroki i doskonale komponuje się z roślinami, oraz innymi materiałami wykorzystywanymi do urządzania ogrodów np. kamieniem czy żwirkiem.
Jest materiałem ekologicznym, który ma znakomite właściwości izolacyjne. Siedząc na nim lub przechadzając się boso nie musimy się obawiać przeziębienia.
Można z niego układać fantazyjne, oryginalne kształty, ponieważ kawałki drewna są drobne i różnią się między sobą słojami.
Bruk występuje w dwóch kształtach – o przekroju koła (średnica 8-10cm) lub kwadratu.
   
 
Sprzedawany jest w postaci zaimpregnowanej ciśnieniowo.
Należy jednak pamiętać, że będzie trwały tylko, gdy zostanie właściwie ułożony.
Ponieważ największym wrogiem drewna jest woda, dlatego przy układaniu bruku musimy koniecznie zadbać o odpowiednią izolację od ziemi. Pod warstwą bruku powinna znajdować się warstwa izolacyjna. Może to być warstwa drobnego drenażowego grysu (5-10cm), który dobrze odprowadza wodę i jest stabilizatorem całej powierzchni przy większych obciążeniach, lub jeżeli grunt jest nieprzepuszczalny, warstwa grubego żwiru (10-15 cm), a na niej warstwa piasku. Jeżeli chcemy skutecznie zabezpieczyć układaną powierzchnię przed przerastaniem trawy i chwastów powinniśmy pod powierzchnią żwiru położyć agrowłókninę. Żwirem lub piaskiem wypełniamy szczeliny między poszczególnymi kawałkami drewna.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
W przypadku ścieżek czy podjazdów powinniśmy pamiętać o zrobieniu krawężników. W przeciwnym razie drobne elementy nawierzchni mogą się z upływem czasu rozchybotać i chodzenie po nich będzie niewygodne.
 
Montaż bruku drewnianego jest prosty i śmiało możemy go ułożyć samodzielnie.