FAQ
Jeżeli wg Państwa brakuje w tym dziale odpowiedzi na ważne pytania prosimy skorzystać z poniższego formularza i wysłać nam sugestię pytania.

*Osoba Firma
Telefon *E-mail
*Pytanie
Z jakimi wadami drewna możemy się spotkać?
 
 
Kupując produkty wykonane z drewna, należy liczyć się z możliwością wystąpienia w nich wad i defektów, wynikających z naturalnych cech drewna.
 
 
 
 
 
Sęki. Sęki należą do naturalnych cech drewna. Liczba i wielkość zdrowych, co najmniej jednostronnie i mocno wrośniętych sęków, nie podlega ograniczeniom w drewnie do wyrobów ogrodowych.
 
 
 
 
  
Wycieki żywiczne. Wycieki żywicy w drewnie iglastym są zjawiskiem naturalnym. Przy drewnie malowanym z zachowaniem otwartych porów, możliwe jest pojawienie się żywicy na jego powierzchni. Plamy żywiczne można ostrożnie usunąć przy pomocy nieagresywnych rozpuszczalników (Isopropanol, terpentyna).
 
 
 
 
 
 
Wykwity solne. Częstym efektem na drewnie impregnowanym ciśnieniowo jest zielonkawe zabarwienie powierzchni, szczególnie w rejonie sęków. Są to wycieki żywiczne, które pod wpływem impregnatu (soli miedzi) zabarwiają się na kolory od białego do zielonego. Plamy te z biegiem czasu zanikają.
 
 
   
 
 
 
Zmiany koloru. Przy impregnacji ciśnieniowej, w której jednocześnie z impregnatem podawany jest barwnik, może wystąpić zmiana koloru lub przebarwienia! Oddziaływanie promieni słonecznych z czasem wyrównuje różnice w wybarwieniu.
 
 
 
 
 
 Niebieskie przebarwienia. Niebieskawe przebarwienie surowego drewna przebiegające najczęściej w formie pasów, powodowane jest przez, nieszkodliwe dla drewna, niebieskie grzyby i nie wpływa na jego wytrzymałość. Po impregnacji proces ten ulega zatrzymaniu, pozostają jednak widoczne przebarwienia ciemnego koloru.
 
Pleśnie. Impregnowane ciśnieniowo drewno, które może wykazywać duży stopień wilgotności, ma tendencję do pokrywania się plamami pleśniowymi i podlegania procesom pleśniowym. Nie wnikają one jednak w głąb drewna i nie działają na nie szkodliwie. Plamy te można wytrzeć. Wyrównują się one w miarę wietrzenia w krótkim okresie czasu.
 
 
 
 
Nierówności. Przy obróbce przebiegającej prostopadle do kierunku włókiem, możliwe jest wystąpienie szorstkich powierzchni i małych wystrzępień. Opisane znamiona wynikają z właściwości drewna i nie podlegają reklamacji.
 
 
 
 
 
 
 
Pęcznienie i kurczenie. Charakterystyczną właściwością drewna są (w zależności od wilgotności) zmiany objętościowe: kurczenie i pęcznienie. W szczególności przy ścisłym montażu drewna (np. na pióro i wpust) trzeba uwzględnić kurczenie i związane z tym tworzenie luk w połączeniach. W wyniku procesów kurczenia przy wysychaniu drewna, mogą pojawiać się pęknięcia i paczenia. Są one dopuszczalne i nie wpływają negatywnie na statyczne własności i trwałość drewna.
 
 

 
 
 

Powrót na górę

Do jakich obciążeń przystosowane sa huśtawki?
 
 
 
 
 
Maksymalna waga / wiek  użytkownika określona przez producenta siodełek :
 • siodełko płaskie –  70 kg            
 • siodełko kubełkowe – ograniczenie wiekowe  od 9 do 36 m-ca  życia dziecka
 Siodełka znajdujace się w naszej ofercie posiadają certyfikat na prywatne place zabaw i dostępne są zarówno, jako oddzielne produkty, jak również elementy gotowych zestawów dziecięcych.
 
 

Powrót na górę

Czy potrzebne jest pozwolenie na postawienie domku rekreacyjnego na działce?
 
 
Jeśli chcemy posadowić na działce domek z balika, w zależności od tego jaki charakter ma nasza działka, musimy postąpić w następujący sposób:
 
1. Działka budowlana lub rekreacyjna:
 • pobieramy z Biura Informacji Publicznej - Wydziału Architektury i Budownictwa odpowiedniego Starostwa Powiatowego druk "zgłoszenia" zamiaru wykonania robót budowlanych i wypełniamy go - takie druki można znaleźć również w wersji elektronicznej w Internecie,
   
 • dołączamy do tego oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością - działką na cele budowlane,
   
 • dokonujemy adaptacji otrzymanego wraz z domkiem projektu architektonicznego u lokalnego architekta
2. Działka w rodzinnych ogrodach działkowych:
 • w miastach - przy obiekcie o powierzchni zabudowy do 25m2 nie jest wymagane żadne zgłoszenie,
 • poza granicami miast - przy obiekcie do 35m2 powierzchni zabudowy - nie jest wymagane żadne zgłoszenie
W niektórych przypadkach np. braku planu zagospodarowania przestrzennego - konieczne jest uzyskanie stosownych informacji we właściwym wydziale starostwa, w przypadku większej powerzchni domku - konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę.
 
 

Powrót na górę

Jaki rodzaj impregnacji stosuje firma Complex?
 
 
Firma Complex stosuje impregnację ciśnieniową drewna preparatem TANALITH E.
 
 
Jest to skuteczny środek ochrony przed grzybami i owadami , włącznie z termitami.
 
TANALITH E jest wynikiem szeroko zakrojonych prac badawczych prowadzonych przez Arch Timber Protection - światowego lidera w produkcji środków ochrony drewna.
 
TANALITH E pozostaje utrwalony w drewnie, dając długotrwałe zabezpieczenie odporne na wypłukanie.
Jest powszechnie aprobowany w Europie do stosowania zarówno w kontakcie, jak i bez kontaktu z glebą i pozostaje w wielu krajach jako pozycja nr 1 wśród przyjaznych dla środowiska metod ochrony drewna. 
Wyroby impregnowane ciżenieniowo preparatem TANALITH E mają naturalne zielone przebarwienia.
 
W jaki sposób przebiega proces impregnacji ciśnieniowej możesz dowiedzieć się z   Porad Ekspertów.

Powrót na górę

W jaki sposób należy użytkować i konserwowac meble ogrodowe wykonane z drewna impregnowanego?
 
 
Instrukcja użytkowania i konserwacji mebli ogrodowych z drewna impregnowanego.
 
Użytkowanie
 
Wyrób przeznaczony jest do użytkowania na zewnątrz domu (ogrody, tarasy).
 
Bezpieczeństwo użytkowania:
 
• Ustawiać wyrób na równej powierzchni,
• Sprawdzać systematycznie połączenia elementów, poluzowane śruby dokręcać,
• Powstałe w wyniku użytkowania zadziory, ostre krawędzie przeszlifować.
 
Nie przestrzeganie powyższych zasad użytkowania może być przyczyną skaleczeń lub innych urazów ciała użytkownika.
 
Przechowywanie, konserwacja
 
Wyrób nie wymaga specjalnego przechowywania, ale w miarę możliwości należy go przechowywać pod wiatą w okresie zimowym. Wyrób impregnowany jest ciśnieniowo preparatem grzybobójczym.
Decyzję, czy wyrób konserwować, firma Complex pozostawia użytkownikowi. Można go konserwować impregnatami do drewna, pomalować farbą lub nie konserwować. Niekonserwowane drewno z czasem wysycha, pęka wzdłuż włókien i traci swoją barwę. Wymienione zjawiska nie są wadami lecz procesami wynikającymi z naturalnych właściwości drewna oraz nie wpływają na jego wytrzymałość i trwałość.
 
Niniejsza instrukcja stanowi załącznik do instrukcji montażu mebli ogrodowych, produkowanych przez P.U.P.COMPLEX Sp. z o.o., 80-451 Gdańsk, ul.Kościuszki 7/9
 
 

Powrót na górę